بلاگ

۳۱ اردیبهشت, ۱۳۹۸

آشنایی با انواع پیچ ها و کاربردهاى آنها ( کاربرد انواع پیچ)

انواع پیچ و مهره و اتصالات قابل عرضه

قیمت و خرید انواع پیچ و مهره های استاندارد و قطعات سفارشی

بر روی دسته مربوطه کلیک کنید.

پولاد پیچ گستر ماد تولید و عرضه کننده انواع پیچ و مهره و اتصالات صنعتی

مقدمه

یکى از بهترین روش هاى اتصال قطعات مکانیکى به هم استفاده از پیچ و مهره است. با استفاده از آشنایی با انواع پیچ ها مى توان بسیارى از قطعات ساخته شده با فلز و چوب و پلاستیک و… را به هم متصل نمود.  برخی از کاربرد انواع پیچ در زیر آورده شده است.

باید توجه کرد که کاربرد انواع پیچ در مصارف صنعتی و غیرصنعتی مشخص است و اینکه بدون اطلاع و آگاهی از کاربرد انواع پیچ از آن به صورت غیر استاندارد استفاده گردد ممکن است موجب شکست و یا اتفاقات نامناسب شود.

 

جدول انواع پیچ و کاربرد انواع پیچ

عکس نام پیچ کاربرد
پیچ آلنی DIN912 - پیچ سر استوانه ای

پیچ آلن

یکى از پرکاربردترین پیچ هاى موجود در بازار پیچ آلن یا پیچ سوکتى(Socket Screw) مى باشد. پیچ آلن به دلیل داشتن یک فرو رفتگى در سر خود آچار مخصوص به خود را دارد. در شکل زیر نمونه اى از این نوع پیچ را مشاهده مى کنید.
پیچ چوب - DIN7972

پیچ چوب

پیچ چوب یا Wood Screw که به صورت اختصار با WS نشان داده مى شود داراى رزوه هاى بزرگ و با فاصله از هم مى باشد و براى کاربردهاى چوب و ام دى اف مناسب مى باشد. نوک این پیچ به گونه اى است که به خوبى بر روى چوب قرار گیرد و در چوب فرو رود. نام دیگر این پیچ، پیچ خودکار مى باشد.
پیچ فلز

پیچ فلز

پیچ فلز یا Sheet Metal Screw که به صورت اختصار با SMS نشان داده مى شود بر خلاف پیچ چوب داراى رزوه سرتاسرى مى باشد و رزوه ها نیز با فاصله کمترى از هم قرار دارند و قابلیت پیچ کردن صفحات فلزى به یکدیگر را داراست. در زیر نمونه اى از این نوع پیچ را مشاهده مى کنید. این پیچ بدون مهره به کار مى رود.
پیچ ماشینی DIN 84

پیچ ماشینی

پیچ ماشینى یا Machine Screw که به صورت MS نشان داده مى شود داراى رزوه سرتاسرى است و معمولا یا با مهره به کار مى رود و یا اینکه براى جاگذارى در سوراخ ها استفاده مى شود. جنس این پیچ به صورت استنلس استیل(Stainless Steel) است و یا اینکه با پوشش روى(Zinc Plated) به کار مى رود.
پیچ سر مته ای - DIN 7504

پیچ نوک مته ای

پیچ فلز نوک مته اى یا Self Drilling Sheet Metal Screw که معمولا با نام پیچ نوک مته اى شناخته مى شود داراى یک نوک به شکل مته است که باعث مى شوند بتوانند یک سوراخ مناسب نیز ایجاد کنند و گیر نکند.
پیچ نوک بر

پیچ نوک بُر

پیچ نوک بُر یا Thread Cutting Machine Screw همان پیچ ماشینى است با این تفاوت که در انتهاى نوک آن لاغرتر شده است تا بتواند مسیر را براى پیچ کردن هموار کند.
پیچ لگ

پیچ لگ

پیچ لگ یا Lag Bolt همان پیچ چوب است با این تفاوت که داراى سر شش گوش است و مى تواند گشتاور بالاترى را تحمل کند.
پیچ شش گوش DIN 933

پیچ شش گوش

پیچ شش گوش یا Hex Bolt داراى یک سر شش گوش مى باشد و به همین دلیل با این نام خوانده مى شود. این پیچ را در انواع رزوه کامل و رزوه نیمه مى توان یافت.
پیچ مغزی DIN 551

پیچ مغزی

پیچ مغزى یا Set Screw نوعى از پیچ ماشینى است با این تفاوت که سر آن در درون بدنه جاى گرفته است و براى اتصال سطوح به هم و در فضاهاى محدود بسیار کاربردى است.
پیچ شانه ای

پیچ شانه ای

پیچ شانه اى یا Shoulder Bolt همانطور که از نام آن پیداست داراى یک قسمت میانى تقویت شده است و براى جاهایى کاربرد دارد که به احتمال زیاد بارهاى برشى و خمشى بر پیچ وارد مى شود.
پیچ اتاقی DIN 603

پیچ بار یا اتاقی

پیچ بار یا Carriage Bolt نوعى از پیچ است که با تا نصفه رزوه دارد و در زیر سر آن یک بخش مربعى وجود دارد و باعث مى شود پیچ به خوبى در جاى خود محکم شود. براى مواردى که ارتعاش و حرکت زیاد است اینگونه پیچ ها بسیار کمک کننده مى باشد.
پیچ تخت اتاقی یا بالابر DIN605

پیچ بالابر

پیچ بالابر یا Elevater Bolt نوعى از پیچ است که به دلیل داران بودن یک سر بزرگ براى اتصال نوارنقاله ها کاربرد دارد.
پیچ چشمی DIN 444

پیچ چشمی

پیچ چشمى نوعى از پیچ است که با داشتن یک حلقه در انتهاى خود باعث مى شود بتوان یک طناب یا نوار یا زنجیر را به آن متصل کرد و براى کارهاى جابجایى اجسام بسیار پرکاربرد است.
پیچ چشمی چوب

پیچ چشمی چوب

پیچ چشمى چوب(Eye Lag) همان پیچ چوب مى باشد با این تفاوت که در انتهاى آن به جاى سرى از یک حلقه استفاده شده است تا قابلیت گره زدن ریسمان و… را داشته باشد.از این نوع پیچ ها در قسمت پلاستیکى رول پلاک زیاد استفاده مى شود.
پیچ یو - یو بولت DIN 3570

پیچ یو

پیچ یو یا U Bolt پیچى است که به شکل U ساخته مى شود و براى اهداف خاصى که نیاز به گیرایى داشته باشند استفاده مى شود. به عنوان مثال سطوح گردى همانند لوله را به راحتى با این پیچ مى توان نصب کرد.
جی بولت

جی بولت

جى بولت یا J Bolt همانطور که از نامش پیداست به شکل J به کار مى رود که به عنوان یک قلاب گیرنده عمل مى کند. همچنین این پیچ مى تواند به عنوان یک جایگزین براى آى بولت ها به کار رود که باعث تسریع در کار مى شود و عمل باز وبسته کردن سریع تر است.
هنگر بولت

هنگر بولت

هنگر بولت یا Hanger Bolt نوعى از پیچ است که در دو طرف آن رزوه وجود دارد با این تفاوت که رزوه هاى یک طرف همانند رزوه چوب است و رزوه طرف دیگر مشابه رزوه پیچ ماشینى است و از این نوع پیچ ها مى توان در صفحات با دو جنس متفاوت استفاده کرد.
استاد بولت DIn 976 - کاربرد انواع پیچ

استاد بولت

اِستاد بولت یا Stud Bolt براى مواردى به کار مى رود که نیاز است دو طرف یک صفحه پیچ شود. این نوع پیچ ها به وفور در صنعت شیرآلات مورد استفاده قرار مى گیرند.
انکر بولت DIN 529

انکر بولت

انکر بولت(Anchor Bolt) یا رول بولت یکى دیگر از انواع پیچ مى باشد و نوعى از پیچ است که از یک استوانه و یک واشر و مهره تشکیل شده است و براى کار در بتن استفاده مى شود. این پیچ در ابتدا توسط شرکت هیلتى معرفى شد.

با تشکر از همت گروه رباتیک مهندس قاسمی

اطلاعات فنی اتصالات, اطلاعات فنی پیچ و مهره , ,
درباره ppgmgroup

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *